Az új technológiák helytelen használata, az alvás és a viselkedés szorosan összefügg. Melyek a hatások az alvásra? Mi ezeket javasoljuk a használatukra.
Az új technológiák minden bizonnyal nagyszerű lehetőséget jelentenek a tanulásra, a szórakozásra és a fejlődésre. Ennek ellenére fontos hangsúlyozni, hogy bármilyen életkorban, és különösen a gyermekeknél, felelősségteljes és helyes használatot kell követni az okostelefonok és táblagépek használatában.
Egy 2019-ben közzétett, a FIMP-vel együttműködésben elvégzett tanulmány mintegy 3000, 1 és 5 év közötti olasz gyermek viselkedését és szokásait elemezte különböző területeken, beleértve az új technológiák alkalmazását:
A vizsgált gyerekek több mint 10%-a táblagépeket és okostelefonokat használ elalvás előtt
Az 1 és 2 év közötti gyerekek több mint ötöde használ eszközöket, és 20%-uk napi egy óránál hosszabb ideig
A vizsgált gyerekek harmada napi több mint egy órát nézi a tévét
3 és 4 éves kor közöttiek körülbelül 15%-a nézi a tévét, és tabletet vagy okostelefont használ elalvás előtt.
A technológiai eszközök közvetlenül és közvetve az agy túlterhelését okozzák a túl sok inger miatt, ami megzavarja az alvás minőségét és mennyiségét. Már beszéltünk a jó alvási rutin fontosságáról és arról, hogy miként segíthetjük a gyermekeket az alvásban. Ha a mobiltelefonokat és a táblagépeket helytelenül használják, különösen késő délután vagy akár közvetlenül lefekvés előtt, mind az általuk okozott izgalom, mind a kibocsátott kék fény (a napfényhez nagyon hasonló) "felébreszti" a legtöbb kisgyermeket, akik aztán csak sokkal később tudnak elaludni. Magatartási szinten azt figyelték meg, hogy ezek a gyerekek egyre kevesebbet alszanak, következésképpen agresszívebbek a felnőttekkel (szülők, tanárok ...) és társaikkal szemben, nem tisztelik a szabályokat, hiperaktívak és nem képesek kezelni a frusztrációkat.
Íme néhány tipp a gyerekek mobiltelefon és táblagép helyes használatához
2 éves életkor alatt NEM az eszközök használatára
Ezt követően pedig a használatuk soha nem haladhatja meg a napi 45 percet (a tévére is vonatkozik).
Ne feledjétek, hogy az okostelefonokat és a táblagépeket általában nehezebb kezelni, mint a tévéket.
Ne hagyja gyermekét teljesen egyedül egy készülék előtt (még a tévénél sem), és beszéljétek át annak tartalmát.
Lehetőleg ne késő délután és soha az esti étkezés után.
És ne feledjétek, ahol a felnőttek számára hipnotikus a tévé, a kicsik is izgalmasnak találják majd.