Az első életévekben minden kisgyermek lúdtalpas, ez normális, és nem testi hiba.
A 3-4. életév végéig a legtöbb gyermeket a lapos talp jellemzi, tehát egész talpával érzékeli a talajt. A láb görbületének kialakulása révén ellenőrizhető a láb később már csak bizonyos pontokon érintkezik a talajjal. Az, hogy a nyomás a talajra mely pontokon a legerősebb, sokat elárul abból, hogy hogyan fejlődik a láb és a talp.
Ha a talp túlzottan vízszintes marad, nem boltosodik, akkor az nem normális, tehát ortopédorvoshoz kell fordulni, és többnyire lábtornára, és speciális anatómiai talpbetétre lehet szükség a megfelelő korrekció érdekében.
A láb megfelelő fejlődését biztosítja a sok és természetes mozgás. Az aktív járás, séta, különösen, ha ezt egyenetlen talajon teszi a gyermek, elősegíti a lábizmok fejlődését, stimuláló hatása van a vérkeringésre, és összességében véve, a mozgás által alakul ki a megfelelő izomrugalmasság, és a talpon a boltív kialakulása.
Ezért tanácsos, hogy amennyit csak lehet, járjon a gyermek mezítláb, homokban, fűben vagy otthon, mert ez jelentősen hozzájárul a megfelelő formájú talp kialakulásához, és a helyes lábfejlődéshez, ami a helyes testtartást és fizikai képességeket is befolyásolja.