Meddig lehet várandósan repülőn utazni és hogyan szervezd meg az utazást
Lehet terhesen utazni? Hány hónapos terhesen lehet még repülőn utazni? Ezek a leggyakrabban feltett kérdések a terhesség kilenc hónapja alatti utazás megtervezésekor. Nézzük meg együtt szakértőink tanácsait a terhesség alatti utazás szervezéséhez és hogy mit érdemes figyelembe venni a megtervezéskor.
Általánosságban elmondható, hogy különösebb problémák hiányában mindig lehet utazni a terhesség alatt. Mindazonáltal szem előtt kell tartani, hogy az első trimeszter, körülbelül a harmadik hónapig a legkényesebb mind a hányinger jelenléte miatt, mind azért, mert ekkor a legnagyobb a vetélés kockázata. Illetve az utolsó egy-másfél hónap is minden bizonnyal kellemetlen lehet, nemcsak az anya fáradtsága, hanem a korai szülés lehetősége szempontjából is. Azonban minden esetben javasolt kikérni a szülészorvos véleményét.
A repülőgép a legbiztonságosabb utazási eszköz még akkor is, ha különböző előírások vannak, attól függően, hogy rövid, 4 óra alatti, vagy hosszú, 4 órát meghaladó utazásról van szó. Az első esetben nincs különösebb javallat a terhes nők számára. A 4 óránál hosszabb repülések esetén azonban az alábbiakat érdemes szem előtt tartani:
Érdemes a folyosó melletti ülésbe helyet foglalni, mert így legalább 30 percenként meg lehet mozgatni a lábat, elkerülve ezzel a hosszan tartó ülésből adódó vénás pangás okozta vérrögök, trombózis kialakulását.
Javasolt csökkenteni a koffein és az alkohol fogyasztását, amelyeket egyébként amúgyis javasolt mindenképpen elkerülni a terhesség egész ideje alatt is.
Nem ikerterhesség esetén célszerű a 37. hét előtt utazni, azért is, mert ezen időszak után sok légitársaság nem engedi fel a terhes nőket a fedélzetre. Ha azonban ikerterhességről van szó, akkor a terhesség 32. hete után nem tanácsos repülőre szállni, mivel ebben az esetben általában korábban indul meg a szülés a kiírt születési dátumhoz képest. Mindazonáltal célszerű mindig közvetlenül a légitársaságnál érdeklődni az utazási feltételekről, mert egyesek szigorúbb korlátozásokat alkalmaznak.
Terhesség alatt is lehet autóval utazni. Ne felejtsük azonban el, hogy fontos ilyenkor is a biztonsági övet mindig becsatolva tartani, még az utolsó hónapokban is, ügyelve arra, hogy az öv a has alatt és felett helyezkedjen el. Az autóban nagyon kényelmes lehet a hátnak egy kis terhespárna használata, amely megtámasztja a megerőltetett hátat ezekben a hónapokban. Hosszú autós utak esetén mindig jó, ha legalább kétóránként megállókat tervezünk, hogy mozogni tudjunk, esetleg igénybe tudjuk venni a benzinkutak, pihenőhelyek szolgáltatásait. Nem szabad elfelejteni, hogy terhesen a mozgás hiánya okozta zavarok fokozódhatnak: érdemes szüneteket beiktatni és száraz rágcsálnivalót enni, amely ellensúlyozza a hányingert, például kekszet, kenyeret vagy gyömbért, ha úgy tetszik. A motorkerékpáron való utazás erősen ellenjavalt a méhösszehúzódást serkentő rezgések miatt, valamint azért, mert baleset esetén nagyon veszélyes.
Ha például egy szigetre utazva rövid, akár néhány órás hajóútról van szó, akkor nincs probléma. Egyébként viszont jobb elkerülni a hosszú hajóutakat, mert a hányinger erősebb és állandóbb lehet a hullámmozgás miatt.
A vonat ideális utazási eszköz, mert a biztonság mellett mindig van lehetőség a folyosón való mozgásra, sétálni.
Íme néhány hasznos utazási tipp:
Az utazáshoz javasolt kényelmes cipő és praktikus ruházat viselete, hogy elősegítse a keringést, és kényelmes legyen ülés közben.
Mindig legyen víz az utazás során, muszáj hidratáltnak maradni.
Mindig legyenek szünetek, megállók az utazás során, és nem a nyári szezon legmelegebb óráiban javasolt elindulni.